PSYCHOLOGIA cz. 14 – Świadomość

Dzień dobry

Dzisiaj kolejny ciekawy temat.

Ostatnio u mnie trochę się uspokoiło, ale czekam na terapię, na którą już wiem, że idę. Jest to dla mnie ważne, bo niestety ostatnio podupadłam na zdrowiu psychicznym. Ogólnie to też ostatnio pracuje umysłowo robie jakieś krzyżówki, stawiam pasjansa i czytam dużo książek, żeby ze sobą nie zwariować. No i pisze też nowe wpisy na bloga 🙂

Świadomość – to podstawowe i fundamentalne stan psychiczny w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych (na przykład: procesy myślowe, emocjonalne, ból, głód, pragnienie, senność) oraz zjawisk zewnętrznych (na przykład: światło słoneczne, odczuwanie temperatury, słyszenie głosów innych ludzi) i jest w stanie reagować na nie (somatycznie i autonomicznie).

Pojęcie świadomość można rozumieć na wiele stanów od zdawania sobie sprawy z istnienia otoczenia, istnienia samego siebie, poprzez świadomość istnienia swojego życia psychicznego, aż po świadomość świadomą samej siebie.

Znane są ogólne zasady funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego, ale świadomość to tajemnicze zjawisko nie do końca znane medycynie i nauce.

Nie wiadomo także czy rzeczywiście Homo sapiens jest jedynym gatunkiem, który posiada samoświadomość. Świadomość bycia mogą mieć na przykład niektóre zwierzęta, ale świadomość samego siebie posiadają ludzie i najprawdopodobniej szympansy.

Świadomość istnieje dzięki relacji zmysłu: mózg i umysł. Jednakże głównym paradygmatem psychologii poznawczej jest stwierdzenie, że świadomość jest procesem a nie stanem umysłu.

Świadomością zajmuje się obszar nauki filozofii i psychologii, a bezpośrednim badaniem świadomości zajmuje się nim również kognitywistyka.

Na co dzień doświadczamy różnych stanów świadomości oraz różnych stopni przytomności umysłu. przychodzimy na przykład ze stanu pełnej świadomości do snu czy czuwania.

Według Adama Zemana wyróżniamy trzy wymiary świadomości:

1. stan czuwania

2. zawartość władz poznawczych i uporządkowania treści poznawczych w czasie

3. poznanie intencji

W ujęciu psychologicznym świadomość ma różne rodzaj,e na przykład: „czysta” świadomość, czyli to taka do której mamy pełny dostęp i możemy ją analizować. Inny rodzaj świadomości to podświadomość, w której zapisują się nasze emocje myśli, ale nie są one bezpośrednio dostępne, dopiero gdy zaczynamy wspominać, myśleć, mogą pojawiać się dalsze stany emocjonalne czy inne wspomnienia i wtedy mamy do niej dostęp. Inną formą świadomości jest nieświadomość gdzie gromadzone są ciężkie myśli wspomnienia, a dostęp do nich możemy uzyskać tylko za pomocą technik psychologiczno-psychoterapeutycznych.

Wyróżniamy zaburzenie świadomości i dzielimy je na ilościowe i jakościowe.

Ilościowe:

– senność patologiczna

– półśpiączka

– śpiączka

Jakościowe:

– przymglenie

– zmącenie

Wyróżniamy też zespoły zaburzeń świadomości:

1. Przymglenie proste

2. Zespół majaczeniowy:

– alkoholowy zespół majaczeniowy

3. Zespół zamroczeniowy

– zamroczenie proste

– zamroczenie złożone

4. Zespół zamroczeniowo-majaczeniowy (zespół onejroidalny)

5. Zespół splątaniowy

Źródło tekstu:

Słownik uczuć i emocji – Małgorzata Brzoza i Piotr Rachoń

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomo%C5%9B%C4%87

https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/4-1-czym-jest-swiadomosc

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/swiadomosc-czym-jest-ujecie-psychologiczne-i-medyczne-aa-Aq7G-YjcN-dBW5.html

Źródło obrazka:

https://unsplash.com/photos/focus-eye-of-human-VeeZz9sUaic

Dodaj komentarz

Start a Blog at WordPress.com.

Up ↑