Bogowie w RolePlay (Gods)

Dzień dobry

Dzisiaj temat o bogach. Zapraszam do czytania.

*Jeśli chodzi o tę tematykę duchową zapraszam na moją nową grupę na Facebooku związana z chorobami uznawanymi za nieuleczalne:

https://www.facebook.com/groups/3029648880608234/?ref=share

Poruszam tam tematy związane z tym jak daje sobie radę na co dzień z chorobą oraz tematykę związaną z Jam Jest.

Mam w planach dość duże przedsięwzięcie. Chciałabym coś zrobić dla tych którzy usłyszeli, że ich choroba jest nieuleczalna. A w szczególności dla tych którzy zabłądzili w świecie urojeń. Nie mogę zrozumieć, że tak ciężko dostać się na terapię w tych czasach, wiec pozostają tylko leki i często stagnacja oraz nawroty. Jeśli myślisz, że jest to coś co może nam pomóc to zapraszam 🙂 mam nadzieję, że uda mi się utworzyć grupę.

Photo by Mayur Keni on Unsplash

Kim jest Bóg/Bogowie?

są to istoty nadprzyrodzone, których istnienie uznaje większość religii. Bóg jest przedmiotem zainteresowania takich nauk jak filozofia, teologia i teozofii, gdzie poszukuje się odpowiedzi na pytania typu metafizyczno-egzystencjalnych.

Najbardziej znanymi mitycznymi bogami są bogowie z Mitologii Greckiej, ponieważ przerabia się ich w szkole na zajęciach, a mniej ci z Mitologii Egipskiej.

Też dość popularna gra God of War rozpowszechniła wiedzę o bogach mitologii greckiej. Zabawne jest zawsze pytanie: czy Kratos główny bohater gry istniał naprawdę? 😀

Słowo „Bóg” może kojarzyć się z pewnym obrazem „dziadek na chmurce”. Może określać się jako coś na zewnątrz jako wyobrażenie myślowe kogoś lub czegoś. W dodatku najczęściej jest to coś/ktoś rodzaju męskiego.

Jak stworzyć bogów na potrzebę RolePlay/RPG?

Należałoby zacząć od podstaw stworzenia świata, ale w większości RolePlay jednak rzadko ktoś się bierze za to porządnie, chyba że mówimy o sandboksach. Wygląda to tak, że jest otoczka jakiś bogów (bądź jednego), ale niewiele o nich wiadomo, zachowana jest pewna otoczka tajemnicy. W tych poważniejszych uniwersum (sandboksowych) jest najrzadziej jeden bóg, ale częściej jest to wielobóstwo i jakieś różne religie dość obszernie opisane.

Dobrze ustalić siedzibę bóstwa, jak w ogóle powstali bogowie, jak powstał świat, na jakiej zasadzie działa cały proces śmierci i gdzie trafiają „dusze” (miejsca typu piekło, niebo) albo totalny koniec (nicość). Jakie moce mają bogowie? Czy można ich zobaczyć? Czy są dobrzy, czy są źli? Jakie wymagania stawiają wyznawcom? Czy jest osobowy czy bezosobowy?

Kim sa półbogowie?

To postać obdarzona szczególnymi mocami. Taka istota została stworzona ze związku boga z istotami niższymi lub poprzez jakaś inną ingerencję boską.

Teraz napisze o najważniejszych nurtach wyznawców:

Teizm – to wiara w boga, bogów lub bogiń, które są osobami ingerującymi w losy świata lub jest on ich dziełem.

Teizm ma jeszcze podkategorie takie jak: politeizm (pogląd, że istnieje wielu bogów i/lub bogiń); monoteizm (pogląd, że istnieje jeden bóg), a pomiędzy monoteizmem i politeizmem możemy jeszcze wyróżnić henoteizm (wiara w wielobóstwo, ale uznanie, że jeden z nich jest głównym bogiem).

Jest jeszcze deizm, czyli uznanie, że jest jeden bóg bezosobowy, który stworzył świat – mechanizm oraz jego źródła praw, ale nie ingeruje w stworzony świat.

Panteizm – pogląd filozoficzno-religijny, w którym wszystko utożsamiane jest z bogiem (lub absolutem). Neguje istnienie boga osobowego i głosi, że bóg wszystko przenika.

Pandeizm – połączenie panteizmu i deizmu

Nie wszyscy wierzą w boga/bóstwa, dlatego wyróżniamy ateistów, którzy mogą uznawać religie za sprzeczność z nauką, rozumem i niepotrzebną. Zaprzeczają istnieniu boga.

Agnostycyzm – pogląd filozoficzny, który wyjaśnia, że poznanie obecnie rzeczywistości jest niemożliwe. Agnostycyzm w kontekście religijnym oznacza, że niemożliwe jest czy bóg lub bogowie istnieją.

Dodam teraz coś od siebie. Niektórzy wyznający boga/bogów ze swoich religii mogą się czuć urażeni, dlatego jeśli nie chcesz się denerwować to odpuść ten fragment:

Jeśli chodzi o bogów, to muszę dodać, że jestem nie wyznająca żadnej wiary w religie. Wierze, że każda dusza jest Bogiem, więc wierzę w Jam Jest. Druga sprawa ze względu na chorobę, po prostu mogłam zrozumieć czym są ci wszyscy bogowie różnych religii. Są po prostu tworami ludzkimi, których żądania nie są często do wykonania. W pewnym sensie wyglądało to tak, że kiedyś może w innej cywilizacji, ktoś faktycznie miał jakieś moce, zdolności i wokół tej osoby narosły legendy, historie i stały się „bohaterami”, aby potem przybrać nazwę boga. Wiecie jak w historiach o plemionach, które gdy zobaczyły coś nowego to zaraz myśleli, że to „Bóg”. Ci wszyscy bogowie zostali stworzonymi podobnie jak w uniwersach gier, filmów i książek. Stąd walki religijne nie mają najmniejszego sensu, bo ci bogowie po prostu nie istnieją.

Ideą z kolei Jam Jest jest wyznanie, że wszyscy są Bogami, ale tworzą jednego Boga jest Jeden, bo wszystko jest Jednią. Wszyscy są Jego Synami. Zdecydowanie nie jest on na zewnątrz.

Źródło tekstu:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3g
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ateizm
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Panteizm
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82b%C3%B3g
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Agnostycyzm
Potęga teraźniejszości – Eckhart Tolle

Źródło obrazka:

https://unsplash.com/photos/pJN_VIRcOYg

Dodaj komentarz

Start a Blog at WordPress.com.

Up ↑